Acta Biologica Turcica

Prof. Dr. Nazmi POLAT Hatıra Sayısı

Ord. Prof. Dr. Curt KOSSWIG tarafından kurulmuş olan Acta Biologica Turcica (Türk Biyoloji Dergisi) Türkiye’de biyolojinin gelişimine katkı sağlayan bilim insanlarını anma konusunda hassas davranmıştır. Bu bağlamda Hidrobiyoloji alanında duayen hocalarımızdan Prof. Dr. Nazmi POLAT emekli olmuştur. Uzun yıllar boyunca bilimsel çalışmalar yürütmek ve öğrenci yetiştirmek suretiyle ülkeye önemli katkılar sağlamıştır. Bunun yanı sıra hocamızın bilim camiasına çok sayıda bilim insanı yetiştirmiş olması en önemli özelliğidir.

Bilim alanındaki duayenliğinin yanı sıra sakin kişiliği, hoşgörüsü, uzlaşmacılığı ve objektif düşünce yapısı nedeniyle pek çok kesimin sevgisini kazanmış ve saygısına mazhar olmuştur.

Değerli hocamızı onurlandırmak üzere yetiştirdiği bilim insanlarınca derginin 2024 yılı 1. sayısı bu kapsamda anı sayısı olarak ayrılmıştır. 

Anma özel sayısı için su ürünleri ile ilgili her türlü çalışma kabul edilecektir. Gönderilen makaleler hakem değerlendirmesinden geçtikten sonra yayınlanacaktır.

Bu sayı için editörler kurulu hocamızın yetiştirdiği bazı bilim insanlarından oluşturulmuştur. 


Acta Biologica Turcica is an international, double-blind, peer-reviewed, quick-refereed, open-access journal. It publishes original research, technical notes, short communications, and book review. This journal covers all topics related to biology. Authors are encouraged to submit complete, unpublished, original works that are not under review in any other journals. Manuscripts are processed using an online system, ensuring efficient and timely evaluations. There is no page charge for publishing in the Journal. There is no restriction on the length of the papers.

 

The journal is published online quarterly (January, April, July, and October). The online version is free to access and download.

 

Indexing

Google Scholar, PKP (Public Knowledge Project), Journal TOCs, Scientific Indexing Services (SIS), The Journal Impact Factor (JIF), Universal Impact Factor, International Scientific Indexing ISI(, Directory of Research Journals Indexing (DRJI), Open Academic Journals Index (OAJI)

 

e-mail: actabiologicaturcica@gmail.com


Vol 37, No 2 (2024)

Table of Contents

Articles

Erdoğan ÇİÇEK, Sevil SUNGUR
M1:1-5
Tülay EZER, Harun ÇULHA, Ahmet UYGUR, Ali KESKİN, Mevlüt ALATAŞ, Nevzat BATAN
PDF
M2:1-4
Mehmet FIRAT
PDF
M3:1-12
Somesh Banerjee, Sreeraj Chemmencheri Ramakrishnan, Arya Sen, Chelladurai Raghunathan